Jak źle dobrana dieta wpływa na nasze zdrowie i życie?

Zrzucanie kilogramów się stało się modne, mamy do wyboru mnóstwo diet. Te źle dobrane potrafią zrujnować zdrowie i spowodować szybki efekt jojo po zaprzestaniu ich stosowania.
Niewłaściwa dieta to taka, która nakazuje eliminację niektórych składników pokarmowych z jadłospisu, dostarczająca zbyt małą ilość kilogramów lub taka, która nas po prostu frustruje. Modna dieta, w której dostarczamy jedynie 500 kcal bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie.

500 kcal – szybkie efekty, ale…

Diety, w których redukujemy ilość kalorii prawie czterokrotnie są bardzo niezdrowe. W ten sposób nasz organizm jest niedożywiony. W przypadku dużej nadwagi organizm osoby na diecie redukcyjnej będzie czerpał energię z zapasów, ale bardzo szybko pozbędzie się też z organizmu soli mineralnych oraz witamin. Jeśli więc ktoś decyduje się na dietę niskokaloryczną powinien koniecznie skonsultować z dietetykiem możliwość zażywania dodatkowych preparatów witaminowych. Na pewno przydadzą się witaminy z grupy B, które dostarczane są z pożywieniem. Przyda się też suplementacji magnezem, wapniem, cynkiem, a czasem nawet żelazem i selenem. Jeśli spożywamy tak niewielkie ilości kalorii narażeni jesteśmy na choroby układu pokarmowego – głównie woreczka żółciowego. Niskokaloryczne menu nie dostarcza zdrowego tłuszczu, a tłuszcze są konieczne w naszym organizmie, bo uczestniczą w wielu procesach. Nie spożywając tłuszczy zwiększamy ryzyko zachorowania na depresje oraz choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory. Witamina E, która jest silnym i niezbędnym przeciwutleniaczem rozpuszcza się właśnie w tłuszczach. Innym mankamentem tej diety utrata masy mięśniowej, tracąc białko, które buduje nasze muskuły zmniejszamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Dieta ketogeniczna – bez węglowodanów

Najważniejszym założeniem tej diety jest ograniczenie spożywania cukrów. Podstawą jadłospisu jest tłuszcz oraz białko. Ten styl żywienia stosowany jest u osób, które chorują na lekooporną padaczkę. Źródłem energii staje się w większość tłuszcz, jest to zatem odwrotność przeciętnego stylu żywienia. Po kilku dniach stosowania diety człowiek czuje się znakomicie, ma lepszy humor oraz więcej energii. Waga bardzo szybko leci w dół, więc odchudzanie jest skuteczne. Euforyczny stan wiąże się z oddziaływaniem ketonów, które wydzielane są przez organizm podczas diety. Radość nie trwa jednak długo, po upływie dwóch miesięcy obserwuje się brak apetytu oraz spadek formy. Zmienia się także zapach potu i moczu, organizm wchodzi w stan ketozy. Ten model żywienia nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem, nie należy stosować go przewlekle.

A może bez glutenu?

Diety eliminacyjne są popularne. Najbardziej znana jest ta, w której nie je się białka pochodzenia roślinnego, którym jest gluten. Osoby stosujące jadłospis z wyłączeniem tego produktu twierdzą, że czują większy przypływ sił, wolniej się męczą, nie narzekają na problemy z układem pokarmowym. Dieta ma racjonalne zastosowanie w przypadku osób chorych na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Lekarze i naukowcy nie potwierdzają, że gluten jest szkodliwy dla osób zdrowych.

10 paź Brak komentarzy admin Calina , , Read more...