Czy odchudzanie jest zdrowe?

Wiele kobiet i mężczyzn narzeka na swoją wagę. Przez lata skarżą się na nadmiar kilogramów, za duże uda i brzuchy. Ze skwaszoną miną opowiadają znajomym, jak nie udało im się znaleźć pasujących ubrań w sklepie odzieżowym. Z jednej strony wiedzą, że mają nadwagę, ale nie potrafią się z nią uporać. Czy takie osoby są z góry skazane na porażkę?

Na szczęście wszystkim otyłym osobom z pomocą przychodzi nowoczesna wiedza i technologia. Kiedyś jedynym ratunkiem było udanie się do lekarza rodzinnego po poradę. Dzisiaj mamy dostęp do wielu specjalistów, dla których leczenie nadwagi jest codziennością. Od dietetyków po chirurgów zajmujących się zmniejszaniem żołądków – wszyscy oni są dla nas dostępni za odpowiednią opłatą.

Oczywiście zanim zaczerpniemy fachowej porady możemy spróbować sami dokształcić się w dziedzinie odchudzania. W teorii utrata wagi jest prosta – wystarczy spalać więcej kalorii niż spożywamy. W praktyce jednak utrzymanie stałego, zdrowego spadku kilogramów jest bardzo trudne. Można powiedzieć, że często mamy nawet zbyt dużo informacji na ten temat. W Internecie jest mnóstwo różnego rodzaju cudownych diet gwarantujących chudnięcie. Znajdziemy tam również całą masę filmów z ćwiczeniami fizycznymi na spalanie tłuszczu. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek. Odchudzanie nie musi być trudną do pojęcia sztuką. Krytyczne podejście do utraty wagi polega na odsiewaniu wiadomości i porad, które nie znajdą zastosowania w naszym życiu. Znamy przecież najlepiej swój organizm i wiemy co dla nas dobre. Jeżeli wiemy, że nie damy rady wytrzymać na popularnej obecnie diecie zupowej, to nie bierzmy się za nią. Podobnie jest w przypadku ćwiczeń. Jeżeli pracujemy na pełen etat, a po pracy zajmujemy się domem i dziećmi, to nie zapisujmy się na cztery zajęcia aerobiku w tygodniu. Biorąc sobie za dużo na głowę nie wytrzymamy fizycznie i psychicznie. Zawsze najważniejsze powinno być dla nas nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Najlepsze są proste rozwiązania. Zdrowe odchudzanie nie polega na głodzeniu się, albo na jedzeniu codziennie wymyślnych dań z awokado w roli głównej. Aby tracić kilogramy trzeba zejść nieco poniżej zapotrzebowania kalorycznego. W sieci znajdziemy informacje o tym, ile dane produkty spożywcze mają kalorii. Wystarczy tylko je policzyć i pilnować, żeby było ich mniej od naszego dziennego zapotrzebowania. Je także możemy z łatwością obliczyć za pomocą kalkulatorów dostępnych w Internecie. Co do ćwiczeń, to oczywiście możemy zapisać się na siłownię i skorzystać z porad trenera. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu oraz pieniędzy, to wystarczy jak od czasu do czasu poćwiczymy sami w domu. Ważniejszy od ćwiczeń jest codzienny, spontaniczny wysiłek fizyczny. Wchodzenie po schodach, sprzątanie, spacery, zabawy z dziećmi lub zwierzętami – wszystko to składa się na dzienną porcję ruchu. Im więcej się ruszamy, tym większe mamy zapotrzebowanie kaloryczne, a w konsekwencji więcej możemy zjeść nadal tracąc na wadze. Kluczem do schudnięcia jest po prostu zmiana codziennych nawyków.

10 paź Brak komentarzy admin Calina , , , Read more...