W jaki sposób powinna być skomponowana wartościowa kolacja?

Dawne powiedzenie twierdzi: pierwszy posiłek jedz jak król, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację przekaż biednemu. Można w tym znaleźć bardzo dużo prawdy. To właśnie wieczorami metabolizm naszego organizmu przestaje pracować na wysokich obrotach i przygotowuje się do nocnego odpoczynku. W jaki sposób więc powinna wyglądać dietetyczna kolacja?
Po pierwsze i najważniejsze nie może być ona zbyt obfita. To właśnie na wieczory posiłek należy jeść najmniejsze ilości kalorii. Nie warto wcale objadać się, gdyż wieczorem nie potrzebujemy nazbyt dużej dawki energii. Przed nocnym odpoczynkiem zaczynamy się uspokajać i nasz metabolizm działa dokładnie tak samo. To on chce przygotować się do pójścia do łóżka. Jeżeli zatem przed snem zjemy obfity posiłek, nasz metabolizm nie będzie mógł się uspokoić. Rano obudzimy się wtedy niewyspani i nie będziemy mieć siły do pracy, ani do nauki. Także pamiętajmy, aby wieczorem nazbyt się nie przejadać. Nasza dietetyczna kolacja powinna być lekkostrawna i niskokaloryczna. Dodatkowo, jeśli zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej, wieczorem koniecznie zjedzmy produkty białkowe. To ono najszybciej rozkłada się w ludzkim organizmie. W codziennym naszym posiłku nie powinny za to pojawić się węglowodany. One przekładają się na cukier, a cukier na energię, której nocą nie potrzebujemy. Jedzenie węglowodanów na wieczór jest więc zupełnie nieopłacalne.
Jeśli będziemy trzymać się tych zasad, nasza dietetyczna kolacja na pewno okaże się zdrowa i pełnowartościowa. Zaspokoi ona w lekkim stopniu nasz apetyt, ale nie obciąży żołądka. Dzięki temu położymy się do łóżka nasyceni, lecz nie przejedzeni i spokojnie odpoczniemy.