Odpowiednia dieta i trochę ruchu podstawą zdrowego życia

Życie w ciągłym stresie i nieustanny pośpiech to codzienność wielu ludzi. Przez to kwestie takie jak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i regularne badania bywają zaniedbywane. W konsekwencji niespodziewanie może rozwinąć się groźna choroba.
Mimo że zewsząd płyną komunikaty o epidemii otyłości, chorobach serca i późno wykrywanych nowotworach, wielu ludzi nie umie zmienić swojego stylu życia. Nawał pracy dodatkowo utrudnia zadbanie o swoje zdrowie. Nawet jeśli ktoś stara się regularnie badać, to brakuje mu czasu, aby omówić wyniki badań z lekarzem. Podstawową kwestią, o którą warto zadbać, aby zmienić swoje życie na lepsze, jest dieta. Duży problem stanowi nadmierne spożywanie przetworzonych produktów, cukru i soli.

Niezdrowe jedzenie, takie jak fast food, chipsy, batony, kusi stosunkowo niską ceną, dostępnością i brakiem konieczności samodzielnego przygotowywania potraw. Takie produkty nie dostarczają jednak prawie żadnych wartości odżywczych. Dodatkowo sycą na krótko, co skłania do podjadania. Poza niską jakością posiłków, niekorzystna dla zdrowia jest ich nieregularność. Brak śniadań, niezdrowe przekąski, zjadanie dużej ilości pożywienia na noc i inne podobne nawyki rozregulowują metabolizm, przyczyniając się do wzrostu wagi. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na pogarszający się stan zdrowia jest brak aktywności fizycznej. Ludzie często wybierają samochód zamiast spaceru lub roweru, nawet jeśli mają do pokonania niewielką odległość. Nie zdają sobie sprawy, że nawet drobne zmiany, jak wybór schodów zamiast windy lub krótki spacer do przystanku autobusowego nieco oddalonego od miejsca pracy, mogą pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie.

Warto zaznaczyć, że problem dotyczy nie tylko zapracowanych dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Coraz więcej osób przed osiemnastym rokiem życia cierpi na nadwagę lub otyłość. Odpowiadają za to przede wszystkim złe nawyki żywieniowe przejęte od rodziców i brak odpowiedniej dawki ruchu. Dzieci zamiast śniadania dostają od zabieganych opiekunów drobne, które wydają na batoniki, słodkie napoje i drożdżówki. Jakość stołówkowych posiłków również pozostawia wiele do życzenia, a nawet jeśli dziecko je obiady w domu, to często są to mało wartościowe mrożonki czy inne, gotowe produkty. Z kolei do braku aktywności fizycznej przyczynia się rozwój technologii. Młode pokolenia, zamiast pograć w piłkę na podwórku, wolą to zrobić na konsoli, bez wychodzenia z domu. Dla wielu wirtualna rzeczywistość stała się bardziej kusząca od wyjścia na zewnątrz, spotkania z innymi twarzą w twarz.

W przypadku młodzieży warto wspomnieć o tym, że coraz częściej sięga ona po alkohol i papierosy, co bardzo niekorzystnie wpływa na ich zdrowie.Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci i młodzieży, problem stanowi mniej lub bardziej świadome unikanie wizyt lekarskich. Niektórzy zasłaniają się brakiem czasu, inni boją się, że lekarz ,,coś u nich wykryje”. Takie podejście może sprawić, że choroba rozwinie się do tego stopnia, iż wyleczenie nie będzie możliwe. Nie należy lekceważyć swojego zdrowia. Odpowiednia dieta i ruch na świeżym powietrzu mogą znacznie poprawić wyniki badań, dlatego warto znaleźć trochę czasu i zadbać o siebie.

4 lip Brak komentarzy admin Calina , , Read more...