Jakie są fundamenty prawidłowej diety?

Osoby odżywiające się zdrowo pochwalić mogą się wspaniałym samopoczuciem, posiadają zdrową skórę, włosy oraz paznokcie, ich narządy wewnętrzne działają z o wiele większą wydajnością. W jaki sposób racjonalnie komponować posiłki? Co kłaść na talerz, żeby móc cieszyć się byciem zdrowym?
Fundamentalne jest nie tylko to, co spożywamy, ale również to w jaki sposób przygotowujemy posiłki. Dieta powinna być w taki sposób zbilansowana, aby organizm mógł przyswajać składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Zdrowa dieta powinna dostarczać wystarczającą ilość białek, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Posiłki powinny być spożywane kilkakrotnie w ciągu dnia, najlepiej od pięciu do sześciu razy. Zawartość tłuszczy oraz błonnika w spożywanych posiłkach wpływa korzystnie na indeks glikemiczny spożywanych pokarmów, dzięki czemu nie doświadczymy gwałtownego podwyższenia poziomu glukozy we krwi.
W zdrowej diecie powinniśmy pamiętać o spożywaniu produktów zbożowych. Rekomendowane są wyłącznie produkty zawierające ziarna pełnoziarniste, które wręcz obfitują w cenne witaminy oraz minerały. Niski indeks glikemiczny oraz znaczna zawartość błonnika to kolejne zalety produktów z pełnego przemiału. Zdrowa dieta powinna być bogata w jarzyny oraz owoce, które są źródłem wielu witamin oraz minerałów. Mleko i produkty stworzone na bazie mleka wzbogacają dietę w witaminę D, A oraz wapń. Bardzo korzystne jest także wprowadzenie do diety posiłków zawierających duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich między innymi tłuste ryby, olej rzepakowy, słonecznik, len, orzechy. Zdrowe odżywianie się oznacza również wypijanie wystarczających ilości płynów. Najlepiej wybrać wodę mineralną, którą powinniśmy spożywać około 2 litrów dziennie.