Body Mass Index

Bez względu na to, czy Twoim dążeniem jest zrzucenie niepotrzebnych kilogramów, czy może zyskanie tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, dobrze by było sprawdzić swój wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI. Co to właściwie jest Body Mass Index i jak go poprawnie obliczyć?
Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała dostarcza informacje dotyczące stosunku masy ciała względem wzrostu, co z kolei pomaga w szybkiej kwalifikacji stopnia otyłości. W klasyfikacji tego typu pojawia się sześć stopni rozciągających się na skali niedowaga – ekstremalna nadwaga (trzeci poziom otyłości). Dla każdego stopnia podane jest również ryzyko zdrowotne związane z nadwagą i tu wymienić można indeks BMI niższy niż 18, 5 wskazuje na niedowagę i może być przyczyną różnych komplikacji związanych ze zdrowiem.
Jak wyznaczyć BMI? Wystarczy, że kojarzysz swoją wagę oraz niezbędny Ci jest Twój wzrost oceniony w metrach. Wszystko co powinieneś/powinnaś zrobić, to podzielić swoją wagę podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony uprzednio do kwadratu. Rezultat, który w ten sposób wyjdzie to Twój prywatny wskaźnik BMI. Następnie wystarczy porównać go z klasyfikacją i dowiedzieć się, czy Twoje BMI jest prawidłowe. Nie zapomnij o tym, że podczas obliczania wskaźnika masy ciała wzrost musi być wyznaczony w metrach – wzięcie wzrostu w centymetrach to oczywisty błąd, który uniemożliwia wykonanie prawidłowych obliczeń.
Mimo że wskaźnik BMI jest potrzebny, w określaniu stanu własnego zdrowia nie powinno się kierować się tylko nim. Wyznaczony wynik uwzględnij raczej jako podstawowe określenie punktu, z którego zaczynasz, by po jakimś czasie móc cieszyć się wymarzoną sylwetką.