Jaka dieta?

Jak zaplanować odchudzanie, żeby osiągnąć pożądane efekty? Czy istnieje jakaś dieta -cud? Czy fitness to dobry sposób na doskonałą sylwetkę? Oto zestaw pytań, na które odpowiedzi poszukuje stosunkowo dużo osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ każdemu z nas zależy na tym, żeby długo żyć i do tego jeszcze cieszyć się zdrowiem i nienaganną sylwetką. Ale sprawa nie jest taka prosta, jakby się mogło komuś z pozoru wydawać. Niby teoretycznie wszystko wiemy, ale jak powszechnie wiadomo, teoria zwykle rozmija się z praktyką i w tym jest kłopot. Skoro jednak został już wywołany ten temat, zatrzymajmy się przy nim na chwilę, bo chyba warto nieco zgłębić tę kwestię. Otóż, odchudzanie może spędzać sen z powiek wielu osobom. Żeby zrzucić zbędne kilogramy, trzeba naprawdę dużego samozaparcia i cierpliwości. Ne trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że dużo łatwiej jest przytyć niż schudnąć. Mało tego, kiedy już ta sztuka się uda, trzeba bardzo dbać o to, żeby ponownie nie przytyć, bo waga wraca ze zdwojoną siłą. To tzw. efekt jojo, z którym boryka się wiele osób.

Ale żeby odchudzanie było bezpieczne, trzeba je przeprowadzać pod okiem profesjonalistów. Lekarz czy dietetyk powinni nam określić, jaka dieta w naszym przypadku będzie najkorzystniejsza i wówczas wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Pod żadnym pozorem nie możemy sami , na własną rękę fundować sobie np. tygodniowej głodówki, bo jest to wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Niestety, niektórzy uciekają się i do takich pomysłów. Wszak ludzie miewają czasami niezwykle zaskakujące pomysły.

Sama dieta jednak przy odchudzaniu może nie wystarczyć. Dobrze, żeby wspomagać się przy tym aktywnością fizyczną. Fitness, bieganie, siłownia, jazda na rowerze, nordic walking, pływanie to tylko kilka powodów, żeby się ruszać. Każdy może wybrać coś dla siebie i z powodzeniem dbać o swoje zdrowie. Jedni postawią więc na bieganie, a inni z kolei wybiorą pływanie. Ważne tylko jest, żeby dana aktywność sprawiała nam też i przyjemność. To ważne, ponieważ jeśli człowiek robi coś na siłę, to nie przynosi do dobrych efektów. Można też ćwiczyć w warunkach domowych. To chyba jest najłatwiejsze. Wykorzystujmy więc wolne chwile i ćwiczmy. Nawet kilkanaście minut dziennie to już dużo. Regularne ćwiczenia poprawiają nie tylko naszą kondycję fizyczną, ale także pozytywnie wpływają na naszą psychikę. Wszak zwykło się mówić, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch” . Zresztą już starożytni znali pojęcie „kalos kagathos”, które oznaczało połączenie piękna fizycznego z tym wewnętrznym. Podążajmy więc za nimi w tej materii.

Na zakończenie niniejszego artykułu wspomnijmy jeszcze może o tym, że najlepiej jest jeść mniej i do tego jeszcze unikać używek i fast foodów. To niestety bywa zgubne. Nawet jeśli początkowo wydaje się nam, że pewne rzeczy, które spożywamy, jemy bezkarnie, po pewnym czasie obracają się w zbędne kilogramy. Warto o tym pamiętać, bo to taka podstawowa zasada. Jedzmy, ale takie rzeczy, które są wartościowe.

4 lip Brak komentarzy admin Calina , , Read more...