Sprawdź własną wagę

Przed zapoczątkowaniem obojętnie której diety odchudzającej konieczne jest rozważenie, czy w ogóle kuracja odchudzająca jest nam konieczna. W wielu bowiem przypadkach nadwaga bywa nierzeczywista, co jest zwyczajowe zwykle dla nastolatek wzorujących się na gwiazdach popkultury. Ideał nachalnie lansowany przez telewizję, często nijak ma się do rzeczywistości.
Dlatego, żeby odpowiednio zbadać swoją wagę najlepiej oblicz BMI, czyli indeks będący chyba najlepszym punktem odniesienia.
Oczywiście można znaleźć metody bardziej szczegółowe i bardziej konstruktywne, jak na przykład procentowy pomiar tkanki tłuszczowej, wody i mięśni w organizmie, jednak sposób wyżej wymieniony wymaga już wprowadzenia wyspecjalizowanych urządzeń, które nie są dostępne w każdym domu.
Pomiar BMI polega na podzieleniu wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat miary wzrostu w metrach. Jeśli nie chce nam się policzyć, to bez problemu możemy odszukać praktyczne kalkulatory w internecie, które oprócz obliczeń posiadają też skalę porównawczą, dzięki której mamy możliwość zanalizować nasz stan.
Przyjmuje się, że BMI powyżej 25 to początek otyłości, natomiast rezultat poniżej 16 oznacza niedowagę.