Natura naszym sojusznikiem w trakcie walki z nadwagą

Zawsze było powtarzane nam, że w Matce Naturze ukrywa się tajemnicza możliwość lecznicza. Nasze babki o tym wiedziały. Przekazywały sobie ustnie tę wiedzę. Zioła i napary z roślin służyły im, jako lekarstwa na wiele chorób. To żadna tajemnica. Medycyna naturalna ma wiele zalet. Z kolei warzywa w procesie leczenia, były wykorzystywane bardzo sporadycznie. Liść zwyczajnej główki kapusty w najlepszym wypadku wykorzystywany był, jako okład na dokuczliwy odcisk u stóp.
Dopiero teraz odkryto jej możliwości wspomagania procesu odchudzania. Jak można szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, spożywając wyłącznie kapustą. To niezmiernie proste! Wystarczy przyrządzić zupę na bazie tego warzywa i jeść ją codziennie. Do jej przygotowania oprócz kapusty potrzebne będą: dwie zielone papryki, jedna czerwona lub żółta, sześć cebul, sześć pomidorów i pęczek selera naciowego. Na koniec należy odpowiednio przyprawić wywar.
Następnie szatkujemy warzywa na niewielkie kawałki, podsmażamy na łyżce oleju i wrzucamy do garnka tak by były całkowicie przykryte. Następnie obgotowujemy warzywa do miękkości. To niestety dopiero początek drogi ku szczupłej i zgrabnej figurze.
Od tego momentu zupa kapuściana będzie nam towarzyszyć pięć razy dziennie. Jest to największy minus tej diety. Pokonać wstręt do tego dania, spożywając je przez miesiąc każdego dnia to duże wyzwanie. By, zwalczyć rutynę żywieniową można zjeść inne warzywa gotowane na parze albo owoc. Byle nie był to banan. Na szczęście poświecenie przyniesie spodziewane rezultaty. Pokazuje też, jak da się szybko zrzucić zbędne kilogramy i nie zbankrutować Dieta ta nie wymaga od nas ogromnych wydatków pieniężnych oraz częstych wizyt u dietetyka.